Panowie – witam was w Elsynorze. Podajcie mi ręce, o tak. Gościnność ma swoje etykiety i ceremonie. Przywitam was zatem z całym ceremoniałem, żebyście się nie czuli pokrzywdzeni: bo za chwilę podobnie uroczyście będę musiał powitać aktorów. Czeka was tu miłe przyjęcie.
To nie początek naszej ulotki reklamowej z XV wieku. To wypowiedź najsłynniejszego w dziejach duńskiego księcia – gospodarza zamku Elsynor (w Szekspirowskim oryginale „Hamleta” – Elsinore), od którego nazwę wzięła nasza szkoła. Chyba nic na świecie w takim stopniu nie kojarzy się z piękną angielszczyzną, jak dramaty Szekspira.
Zamek Elsinore, czyli Helsingør leży na wyspie Zelandii, w jej północnej części, nad brzegiem cieśniny Sund. Został wybudowany w XV wieku i – wbrew Szekspirowi – nigdy nie był siedzibą królewską. Służył do pobierania cła od przepływających Sundem statków handlowych. W podziemiach zamku spoczywa wódz Wikingów, duński bohater narodowy Holger Danske. Według legendy ma się on zbudzić, gdy Dania stanie w obliczu śmiertelnego niebezpieczeństwa.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o samym zamku, jego historii lub innych atrakcjach turystycznych w okolicy zamku, możesz zajrzeć na stronę biura turystycznego w Helsingør.
Fragment „Hamleta” Williama Shakespeare’a w tłumaczeniu Stanisława Barańczaka